Spojenci na Běhu dobré vůle Nadace Olgy Havlové

Rubriky:

Spojenec

Letos se uskutečnil 2. ročník Běhu dobré vůle Nadace Olgy Havlové, kam jsme byli přizváni s naším projektem „Spojenci sportovců na vozíku“. Hlavní organizátorkou celého projektu – Běhu dobré vůle – je Kateřina Kubínová, která ve Výboru dobré vůle – Nadaci Olgy Havlové pracuje už 4 roky a zaměřuje se na sportovní projekty.

My jsme jí položili několik otázek:

Můžete nám představit Vaši nadaci?

Výbor dobré vůle vznikl bezprostředně po sametové revoluci a letos slavíme už 30 let od založení. Celou dobu pomáháme ve stejném duchu, v jakém to započala sama Olga Havlová, tj. pomáháme lidem v nouzi, pomáháme tam, kde nikdo jiný pomoc nenabízí. Naše činnost se soustředí na pomoc v sociální a zdravotně–sociální oblasti. Pomáháme jak rodičům samoživitelům, nebo rodinám ohroženým ztrátou bydlení, tak seniorům a dlouhodobě nemocným či umírajícím. V letošním roce se také zaměřujeme na akutní pomoc lidem postiženým koronavirovou krizí. Založili jsme už druhý fond, který se soustředí na financování sociálních služeb během krize.

A kromě toho všeho ale máte i sportovní projekty, že?

Naše nadace na jedné straně pomáhá potřebným, ale na straně druhé sama shání finanční prostředky na realizaci pomoci. Potenciální dárce oslovujeme prostřednictvím různých benefičních a charitativních akcí, jako jsou koncerty a výstavy a také skrze sportovní aktivity. Před více jak deseti lety jsme začali spolupracovat se společností RunCzech – stali jsme se jedním z charitativních partnerů běžeckých závodů napříč celou republikou. Postupně nás oslovovali i další pořadatelé běhů, golfových turnajů a triatlonových závodů s žádostí o spolupráci a přáním, aby i jejich závod měl dobročinný přesah. Jelikož do nadace stále přichází mnoho žádostí o podporu, můžeme spolu s pořadateli vybrat konkrétní příběh – sbírku, která pak doprovází danou sportovní akci. Na sbírku jde obvykle část startovného ze závodu či dary, které poukazují účastníci akce. Je to příležitost nejen zapojit další lidi do charitativních sbírek, ale také šířit povědomí o činnosti naší nadace.

A teď už máte i vlastní běh…

Ano, jak jsem zmínila, jedním ze základních pilířů činnosti naší nadace je oslovování dárců. Ukázalo se, že běh je vynikající platforma pro propojení sportovních aktivit s pomocí potřebným. Zároveň jsme chtěli zúročit naše dlouholeté zkušenosti s účastí na různých charitativních běžeckých závodech, proto přirozeně přišla chvíle, kdy jsme se rozhodli uspořádat vlastní běžecký závod. V roce 2019 jsme zorganizovali náš první běh a nazvali ho Běh dobré vůle.

Jak došlo ke spojení Běhu dobré vůle s naším projektem „Spojenci sportovců na vozíku“?

Přišlo nám přirozené, že když jako nadace pořádáme běh, přizveme si ke spolupráci další neziskové organizace. Stánky s občerstvením pro účastníky závodu zajistila chráněná pekárna Slunce pro všechny, sociální podnik - kavárna Bílá vrána, nebo pivovar Neratov - sdružení, které pomáhá lidem s mentálním postižením v odlehlé obci v Orlických horách. Skleněné trofeje pro vítěze vyrobili lidé s duševním onemocněním z chráněné sklářské dílny Bona o. p. s. S úklidem na akci pomohli klienti Nového prostoru.

I doprovodný program připravujeme tak, aby šířil osvětu o životě lidí se zdravotním znevýhodněním. Přizvali jsme organizaci "Burn Fighters", kterou spoluzakládala laureátka letošní Ceny Olgy Havlové Martina Půtová s cílem pomáhat lidem s popáleninami a také vaši organizaci, aby představila projekt "Spojenci sportovců na vozíku". Propojení se Sportovním klubem vozíčkářů se úplně nabízelo. Chtěli jsme účastníkům závodu ukázat, že i lidé se zdravotním znevýhodněním mohou vést plnohodnotný život, mít koníčky a provozovat různé sporty. Kolemjdoucí si mohli ve stánku vyzkoušet handbike a virtuálně se projet po Praze. Stánek měl velký úspěch zejména u dětí, které jsou přirozeně zvídavé, neostýchají se ptát a zkoušet nové věci. A to je nejlepší cesta, jak jim přiblížit život lidí se zdravotním postižením a sdělit, že handicapem se život nezastaví.  A to si, doufejme, odnesou i do dalšího života.

Takže oba běhy se vyvedly? Jak to vlastně probíhalo?

Ano, našim závodníkům se snažíme připravit profesionální běžecký závod s dobrými tratěmi, zázemím pro běžce a doprovod, časomírou a oceněním vítězů. Na prvním ročníku se sešlo asi 600 účastníků a měli jsme i bohatý doprovodný program. Letos zasáhla koronavirová krize, proto jsme závod pojali komorněji. Navzdory tomu se do závodu registrovalo přes 400 běžců a atmosféra na něm byla úžasná.  K naší velké radosti se opět podařilo vybrat více než 300 tisíc korun (v prvním ročníku závod vynesl 330 tisíc). A to jsou krásné částky, za které jsme moc vděční.

Vy máte na běhu i virtuální startovné, co si pod tím představit?

Virtuální startovné je určené pro „neběžecké“ účastníky Běhu dobré vůle, kteří si závod nezaběhnou, ale mohou ho přesto podpořit. Tito účastníci často přijdou na závod jako doprovod dětských či dospělých závodníků a atmosféra závodu se jim líbí tak, že chtějí i sami přispět na dobrou věc. Veškerý výtěžek - jak z běžného startovného, tak i z virtuálního - jde na pomoc rodinám, které se ocitly v nouzi kvůli nemoci, ztrátě práce či bydlení.

Do dalších běhů i sociálních projektů přejeme celému Výboru dobré vůle Nadace Olgy Havlové spoustu štědrých dárců.

Děkujeme pěkně za rozhovor.

Více na: https://www.vdv.cz/ a https://www.spojenci.cz/

               

 

Přidejte se k nám